top of page

Toothpaste with bentonite clay 

6  November 2020
  • Facebook
  • Twitter
  • SoundCloud Ikona społeczna
  • YouTube
Image by bruce mars

Bonit clay is a natural sedimentary rock that  has a number of uses in cosmetology. When used in toothpaste, it fights bacteria naturally (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5632318/)  

https://livesimply.me/homemade-kid-toothpaste/

https://simplepurebeauty.com/4919/15-homemade-toothpaste-recipes/

https://naturalnieozdrowiu.pl/glinka-bentonitowa-hit-kit-2/

You may be interested in:

CIEKAWOSTKI

Artysta Salvador Dalí i wynalazca Thomas Edison korzystali z drzemek zawsze kiedy potrzebowali inspiracji. Mieli swoje techniki wprowadzania się w płytki sen i wybudzania zanim przychodziła faza głębszego snu.  

 

Dalí udawał się na drzemkę trzymając w dłoni kuczę, a na podłodze zostawiał metalową tacę. Kiedy zapadał w głębszy sen klucze wypadały mu z dłoni uderzając z hukiem o metalową tacę, co natychmiast wybudzało artystę. 

 

Edison stosował tą samą technikę z małą różnica. Wynalazca zasiadał w fotelu trzymając w dłoni metalowa kulę, kiedy przechodził w głębszy stan snu jego mięśnie dłoni rozluźniały się, a kula wypadał mu z ręki i uderzała o podłogę co natychmiast budziło wynalazcę.  

Naukowcy postanowili zbadać czy technika kreatywnego myślenia stosowana przez Dali i Edison (ponoć takze przez Aleksandra Wielkiego i Einsteina) faktycznie działa. W tym celu przeprowadzili badanie , które potwierdziło cudowny wpływ krótkiej drzemki. 

Ten "zamglony" etap między świadomością a snem — zwany stanem N1 lub hipnagogią  — trwa tylko kilka minut zanim zaczniesz zapadać głęboki sen, ale ma potencjał pobudzania kreatywności.

Nie jest jasne, dlaczego faza snu N1 zwiększa kreatywność, ale ponieważ jest to stan półprzytomności, w którym tracisz kontrolę nad niektórymi myślami, ale nadal jesteś nieco świadomy, może to stworzyć „stan idealny, w którym masz luźne poznanie i dziwne skojarzenia, - powiedziała Delphine Oudiette, badacz snu w Paris Brain Institute. W tej fazie „masz również możliwość złapania "to coś", jeśli wpadniesz na dobry pomysł”.

Kiedy najlepiej się zdrzemnąć?

Najlepszy czas na drzemkę zależy od indywidualnych czynników, takich jak harmonogram snu i wiek. Dla większości ludzi drzemka wczesnym popołudniem 12:00 do 14:00 jest najlepszym sposobem na regenerację. Natomiast drzemka po godzinie 15:00 może zakłócać nocny sen.

Czy drzemki mogą mieć jakieś skutki uboczne?

Chociaż wykazano, że drzemka oferuje wiele korzyści zdrowotnych, może powodować skutki uboczne, a nawet mieć negatywne konsekwencje dla zdrowia, gdy nie jest odpowiednio dobrana w czasie lub jeśli masz pewne podstawowe schorzenia.

 

  • Drzemki, które trwają dłużej niż 20 minut, mogą zwiększyć bezwładność snu, przez co czujesz się oszołomiony i zdezorientowany. Dzieje się tak, gdy budzisz się z głębokiego snu. Jeśli jesteś już pozbawiony snu, objawy bezwładności sennej są bardziej nasilone i trwają dłużej.

 

  • Zbyt długa lub zbyt późna drzemka w ciągu dnia może utrudnić spokojny sen. Sytuacja jest jeszcze gorsza w przypadku osób cierpiących na bezsenność, które mają problemy z nocnym  zasypianiem. 

 

  • Dłuższe drzemki w ciągu dnia są również związane ze znacznie wyższym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych i śmiertelności z jakiejkolwiek przyczyny, zgodnie z metaanalizą z 2015 roku. Wyniki pokazały, że drzemki w ciągu dnia dłuższe niż 60 minut wiązały się z wyższym ryzykiem chorób serca i śmierci, ze wszystkich przyczyn, w porównaniu z brakiem drzemki.

 

Wiek, ogólny stan zdrowia i nawyki dotyczące snu mogą odgrywać ważną rolę.

Krótka drzemka może poprawić Twoją wydajność, zwiększyć czujność i poprawić nastrój. Pamiętaj, że nie może ona trwać dłużej niż 10 do 20 minut — aby nie zagłębiać się zbytnio w cykl snu, który może sprawić, że poczujesz się oszołomiony i bardziej zmęczony niż wcześniej.

Źródło:

bottom of page