top of page

Touch.

August 15, 2021
  • SoundCloud Ikona społeczna
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube
Image by Noah Silliman

"Pieniądzmi szczęścia nie kupisz"

 

Pewnie znasz ten frazes i za każdym razem jak go słyszysz może cię złości, a może zadziwia. Jak można nie być szczęśliwym gdy nie musisz martwić się o pieniądze na spłatę raty kredytu, rachunki, codzienne wydatki. Gdy bez wahania możesz kupić nowy telefon, buty, wycieczkę w wymarzone miejsce na świecie, a nawet samochód czy mieszkanie albo dom...  Przecież gdy człowiek ma to wszystko musi być szczęśliwy, prawda?

Kluczowe pytanie brzmi:

Wydajesz pieniądze aby oszczędzać czas,

czy płacisz swoim czasem oszczędzając pieniądze?

Może Cię zainteresować

Pomimo rosnących dochodów ludzie na całym świecie, odczuwają coraz większą presję czasu. Coraz więcej osób zwraca uwagę, że często płacimy nie pieniędzmi, ale własnym czasem. 

Więc jak to jest z tym szczęściem i pieniędzmi? 

Jeśli uważasz, że pieniędzmi można kupić szczęście to w pewnym sensie ma rację. 

 

Istnieją badania, które dowiodły, że pieniądze pozwalają kupić szczęście. Jest jednak pewne ale...

 

To co jest ważne to jak je wydajesz.

 

Ludzie, którzy wykorzystali swoje ciężko zarobione pieniądze na zakup wolnego czasu, płacąc komuś za wykonywanie codziennych obowiązków, takich jak sprzątanie domu, koszenie trawnika lub gotowanie, zgłaszali większą satysfakcję z życia niż ci, którzy to wszystko robili sami lub ci którzy kupowali przedmioty.

Badania prowadzono z udzialem 6 000 osób, w czterech krajach: Stany Zjednoczone, Kanada, Dania i Holandia. Wyniki pokazały, że dorośli którzy kupowali usługę oszczędzającą im czas mieli mniejszą presję czasu na koniec dnia, co w perspektywie kolejnych dni przekładało się na zadowolenie z życia i poczucie szczęścia. 

Stres finansowy to czynnik, który najmocniej pozbawia nas satysfakcji z życia, ale brak czasu również obniża nasze zadowolenie.

„Nie byłam zaskoczona, że używanie pieniędzy do

kupowania czasu sprzyja szczęściu”

Powiedziała współautorka badania Elizabeth Dunn, profesor psychologii na Uniwersytecie Kolumbii Brytyjskiej i współautorka książki „Happy Money: The Science of Happy Sepending” 

To co zdziwiło badaczy to liczba osób, które zdecydowały się nie kupować czasu. „Nawet gdy przeprowadziliśmy ankietę wśród ponad 800 milionerów w Holandii, prawie połowa zgłosiła, że nie wydaje pieniędzy, aby zapłacić komuś za rzeczy, których sami nie chcieli robić” – powiedziała profesor Dunn.

Dlaczego więc milionerzy, nie zlecali prac, których nie chcieli wykonać?

Może mieć to związek z oczekiwaniami kulturowymi i społecznym. W cytowanych badaniach nie ma odpowiedzi. Można spekulować, że ludzie bardzo bogaci, którzy ciężko pracowali na swój status materialny, wielokrotnie sami wykonywali pracę, na które nie mieli ochoty. Co w ich oczach, ale także w odbiorze innych, ukazuje ich jako osoby pracowite, które zasługują na swój status.  

 

Badaczka ma nadzieję, że studia takie jak jej „mogą dać ludziom poczucie, że kupowanie czasu nie jest lenistwem, ale dobrą strategią wspieraną przez naukę, promująca satysfakcję z życia”.

Gdyby ktoś przyszedł i posprzątał Twój dom,

co zrobiłabyś ze swoim dodatkowym czasem?

Drugim aspektem kupowania sobie szczęścia jest rodzaj dokonywanych zakupów.

Dlatego warto odpowiedzieć na pytanie jakim typem nabywcy jesteś.

  • Wydajesz pieniądze na życiowe doświadczenia?

  • Czy jesteś nabywcą rzeczy materialnych?

 

Nabywcy "doświadczeń" wydają pieniądze na rzeczy, które mają formę doświadczenia.

Nabywcy "rzeczy" wydają pieniądze na przedmioty materialne.

 

 

Badania pokazują, że będziesz szczęśliwszy, jeśli wydasz pieniądze na doświadczenia życiowe takie jak wakacje, spektakl teatralny...

Jest pewne ale...

Ryan Howell, profesor psychologii w San Francisco State University twierdzi, że „nabywcy przedmiotów, którzy stanowią około jednej trzeciej całej populacji, utknęli w miejscu. Nie są zadowoleni z żadnego z zakupów”.

 

Badacze odkryli, że gdy nabywcy rzeczy kupują doświadczenia życiowe, nie są szczęśliwsi - mimo, że wcześniej pisałam, że zakup doświadczenia i wolnego czas dają ludziom szczęście.

W przypadku nabywców rzeczy zakup doświadczenia  prawdopodobnie jest niezgodny z ich osobowością i wartościami. Ale jeśli wydadzą pieniądze na przedmioty, nie są też w lepszej sytuacji, ponieważ inni mogą krytykować lub patrzeć z góry na ich wybory.

Co w takim razie zrobić, żeby wydawanie pieniędzy nas uszczęśliwiało?

 

Według badań Uniwersytetu Stanowego w San Francisco, aby czerpać satysfakcję z pieniędzy, musisz być „autentyczny wobec tego, kim jesteś” i upewnić się, że Twoje nawyki związane z wydawaniem pieniędzy są zgodne z Twoją „osobowością” i „wyrażaniem tożsamości”.

Profesor Ryan Howell, tłumaczy to tak:

„Jestem fanem baseballu. Jeśli powiesz mi:„ Idź wydać pieniądze na doświadczenie życiowe ”i kupię bilety na mecz baseballowy, będzie to autentyczne dla tego, kim jestem i prawdopodobnie sprawi, że będę szczęśliwy” .

 

„Z drugiej strony nie jestem wielkim wielbicielem muzeów. Gdybym kupił bilety do muzeum sztuki, wydałbym pieniądze na doświadczenie życiowe, które zdaje się być właściwym wyborem, ale ponieważ nie jest to zgodne z moją osobowością, w rezultacie nie będę szczęśliwszy”.

Z pieniędzy jest jak ze wszystkim innym,

jeśli wydajemy jej w zgodnie ze sobą i jesteśmy w tym autentyczni

to czujemy się szczęśliwi.   

Źródło 

bottom of page