top of page

Touch.

August 15, 2021
  • SoundCloud
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube
New Year's goal setting, number 2023 on frothy surface of cappuccino in white coffee cup h

Jak długo trwają postanowienia noworoczne?

 

  • 43% wszystkich ludzi spodziewa się porażki przed lutym,

  • prawie jedna czwarta rezygnuje w ciągu pierwszego tygodnia od ustalenia noworocznego postanowienia.

  • Większość osób rezygnuje przed końcem stycznia - 19 stycznia,

  • tylko 8% -12%  dotrzymuje swoich postanowień do momentu osiągnięcia celu (1,)

"Nowy rok -nowa ja" a za tym sloganem często idą postanowienia noworoczne , które mają nas "ulepszyć".  Dlatego w Nowym roku najczęściej chcemy: 

  • więcej ćwiczyć,

  • jeść zdrowiej,

  • schudnąć,

  • zaoszczędzić pieniądze,

  • więcej czasu spędzać z rodziną i przyjaciółmi,

  • mniej czasu spędzać w mediach społecznościowych...

Jeśli nie udaje Ci się wytrwać w postanowieniach noworocznych...

 

nie jesteś sama. Badacze są nawet w stanie określić dzień, w którym najwięcej osób poddaje się i odpuszcza. Według danych STRAVA jest to 19 stycznia.

To jak wytrwać i być w tych 8-12%, którzy szczęśliwie zrealizowali swoje noworoczne postanowienia?

1. Konkretne i ambitne cele.

Wyznaczaj konkretne i ambitne cele. Najlepiej jeden. Już takie działanie polepsza wynik realizacji postanowień o 90 procent (2),

 

Im bardziej szczegółowy i ambitny jest Twoje cel, tym większa motywacja do jego osiągnięcia.

Chcesz wytrwać w postanowieniu rozpisz plan krok po kroku co musisz zrobić, żeby osiągnąć sukces i trzymaj się go konsekwentnie. 

Masz w planach nauczyć się języka obcego? 

Przemyśl  ile czasu dziennie jesteś w stanie realnie poświęcić na naukę. Rozpisz plan tygodnia, możesz np. każdego dnia wstawać odpowiednio  wcześniej i na naukę przeznaczać 15 minut  - 10 minut na powtórkę słówek i 5 minut na nowe słówka.  W skali dnia to nie dużo, ale tygodniowo będzie to 1h 45 min, a miesięcznie około 8h - 9h. Już po miesiącu zobaczysz różnicę, a co dopiero po roku.

 

  • Poszukaj najlepszej dla siebie metody.

  • Poświęcaj na naukę każdą wolną chwilę np. będąc w domu, w szkole, w pracy, idąc ulicą... możesz w myślach układać zdania w języku, którego się uczysz, opisujące co widzisz, albo nazywać różne przedmioty czy czynności.  

  • Jeśli masz możliwość wykorzystywać język w codziennym życiu np. rozmawiając z osobą, mówiącą w tym języku - świetnie, rób to. Jeśli nie, korzystaj z Internetu, czytaj, słuchaj podcastów, oglądaj film/ telewizję... otaczanie się językiem, którego się uczysz, w ten sposób  przyśpieszy proces nabywania nowej umiejętności.

  • Bądź konsekwentna!   

Chcesz zrobić porządki w szafach, bo nie ma miejsca na nowe, a starego już dawno nie nosisz?

Nie wyrzucaj wszytskiego z szafy na środek pokoju z zamiarem segregowania. To wygląda spektakularnie  w programach telewizyjnych. W rzeczywistości sterta ubrań na środku pokoju/ łóżka szybko cię zniechęci i poczujesz się przytłoczona ilością rzeczy i bałaganem. Może nawet wepchniesz to wszystko z powrotem do szafy.

 

  • Zaplanuj, jeden dzień w tygodniu na porządki. 

  • Podziel porządki na kategorie. Jednego dnia uporządkuj buty, innego bieliznę, kolejnego dodatki..

  • Postaw gdzieś trzy pudła, kosze, albo worki - wykorzystaj co masz nie kupuj nowego. Nowe kupisz jak już uporządkujesz wszystko. I na bierząco wrzucaj do nich rzeczy, które wpadną ci w rękę. 

    • Do jednego wrzucaj rzeczy do wyrzucenia,

    • do drugiego do oddania,

    • do trzeciego do sprzedania. Za odzyskaną kwotę będziesz mogła kupić sobie coś nowego- najlepiej dopiero po zakończeniu porządków 😉

 

  • Możesz robić zdjęcia "przed" i "po". Widok zmian w szafie dodatków cię zmotywuje.

 

  • Poszukaj w internecie osób, które doradzają jak robić porządki i skorzystaj z ich rad.

 

  • Bądź konsekwentna!

2. Pasja.

Wyznaczając cele kieruj się pasją i zapałem do ich osiągnięcia.  Bez tych dwóch czynników będzie ci trudno wytrwać w postanowieniu. Pasja to taka wewnętrzna motywacja, która będzie popychać cię na przód i nawet w trudniejszych chwilach nie pozwoli odpuścić.

45% osób, które poddają się z postanowieniami noworocznymi, traci motywację do realizacji celu.  

Może Cię zainteresować

8 %-12 % osób odnoszących sukces w dążeniu do celu kieruje się pasją.
I tak bardzo chce osiągnąć cel, że dopina swego.

Czy jesteś całkowicie pewna, że twoje postanowienie jest faktycznie twoje (może chcesz zrobić to dla kogoś innego, może ktoś inny zasugerował ci ten cel) i chcesz osiągnąć wyznaczony cel dla siebie? Zastanów się nad tym. To bardzo ważne, bo po drodze do każdego sukcesu trafiają się podknięca, porażki i słabsze dni. Droga na szczyt nigdy nie jest usłana płatkami róż więc czy jesteś pewna, że jest to coś dla czego chcesz wylać pot i łzy? 

Tych 8-12% ma tak wielką wewnętrzna siłę osiągnięcia celu, że nie poddają się póki nie dotrą na szczyt. Robią co trzeba nawet gdy napotykają przeszkody. Dlatego odpowiedz sobie na pytana:

Czy twoje serce na prawdę tego chce?

 

Jak będzie wyglądało twoje życie gdy osiągniesz cel?

Istnieją metody wizualizacji, które zakładają, że warto jest najpierw wyobrazić sobie, że cel już osiągnęłaś, jesteś na szczycie. Jak się z tym czujesz? Jak ci tam jest? Wyobraź sobie najmniejszy szczegół, poczuj to, ciesz się tym. A teraz zacznij to materializować pamiętając jakie to cudowne uczucie osiągając cel. 

Ostatecznie, czy będzie warto?

3. Podziel swój cel na mniejsze i na nich się skup. 

Każda wielka wyprawa zaczyna się od małego kroku.

 

Tak też podejdź  do osiągnięcia swojego celu. Jak w przykładzie z porządkami w szafie. Jednego dnia uporządkuj, buty, drugiego, bieliznę... te małe cele na koniec roku dadzą ci posprzątaną szafę - cel główny.  

Podziel swój główny cel na małe kroki i wykonuj je jedne po drugim. Pamiętaj, aby każdy z tych małych celów - kolejnych kroków - miał swoje realistyczne terminy wykonania i przestrzegaj ich. 

Innymi słowy, znajdź coś, co możesz zrobić w tym tygodniu, aby zacząć podejmować jakieś działania teraz na następny tydzień lub następny miesiąc. Jeśli nadrzędnym celem jest zaoszczędzenie pieniędzy, zrób w tym tygodniu budżet na następny tydzień. Jeśli chcesz schudnąć, opracuj plan co możesz zrobić w następnym tygodniu, aby przybliżyć się do swojego celu. 

Pamiętaj, aby te małe cele były realistyczne i trzymaj się wyznaczonych terminów. 

 

3. Zadbaj o system wsparcia dla siebie.

Wszyscy jesteśmy skazani na odwlekanie działań lub utratę motywacji.  Twoje szanse na osiągnięcie określonego celu znacznie wzrastają, jeśli otrzymujesz częste informacje zwrotne, które pomogą Ci podążać właściwą drogą.

 

Osoby, które odnoszą sukcesy w osiąganiu celów, czerpią ogromne korzyści z informacji zwrotnych i wsparcia ze strony trenerów, nauczycieli lub zaufanych przyjaciół. 

 "W drodze na szczyt potrzebujesz kogoś kto cię popchnie
i nie pozwoli się cofnąć" 

Anna Wintour
redaktorka naczelna amerykańskiego wydania czasopisma „Vogue” 

5. Popraw swój harmonogram snu.

 

Może Cię zaskoczyć, jak bardzo sen wpływa na realizację i wytrwanie w dążeniu do celu, ale niewyspana będziesz rozdrażniona, trudniej będzie ci się skupić. Twoje zdolności poznawcze i nastrój będą zaburzone. Dlatego tak ważny jest dobry sen. 

Zaplanuj konsekwentne chodzenie spać i budzenie się oraz odpowiednią ilość dobrego snu każdej nocy.  

6. Nie zniechęcaj się po porażce.

Każdy czasami się myli, potyka, a  nawet upada. Jeśli w chwili słabości, zrobiłaś coś czego, twoim zdaniem, nie powinnaś w drodze do celu (chcąc schudnąć zjadłaś wielki deser, chcąc być bardziej wysportowaną przez tydzień nie znalazłaś czasu na ćwiczenia, ucząc się języka przez kilka dni nie zajrzałaś do notatek/ książki/ aplikacji i nie zrobiłaś powtórki...) nie zniechęcaj się.

Wstań, popraw koronę i przyj dalej do celu.  

Nie zrobiłeś postanowień noworocznych, a chciałabyś?

Nie musisz czekać kolejnego roku. Każdy dzień jest dobry aby zacząc pierwszy dzień nowego życia. Zacznij od dziś! Nie zwlekaj, konsekwentnie i wytrwale dąż do celu. 

 

Daj znać w komentarzach jak ci idzie. Trzymam za ciebie kciuki. Powodzenia!

 

bottom of page